Folders |
2019 Results - Arkansas Meet of ChampionsPublished by
Meet of Champions 2019 - 5/11/2019
Lake Hamilton High School
Results
Event 1 Girls High Jump
=========================================================================
MoC Rec.: # 5-10 2011 Jan Bennett, Jonesboro
Overall Rec.: ! 5-10 1980 Jan Bennett, Jonesboro
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
Finals
1 Clark, Breya El Dorado Hi 5-07.00 5-04.00
2 Holloway, Madison Conway High 5-02.00 5-02.00
3 Turner, Radasia Magnolia Hig 5-04.00 5-00.00
3 Hampton, Jaylynn Crossett Hig 5-02.00 5-00.00
4 Wade, Maurelys Nashville Hi 5-04.00 J5-00.00
5 Heath, Harlee Vilonia High 5-02.00 J5-00.00
6 Mabrey, Alyssa Conway High 5-02.00 J5-00.00
8 Brandt, Ella Harrison Hig 5-02.00 J5-00.00
Event 2 Boys High Jump
=========================================================================
MoC Rec.: # 7-01.50 1996 Kenny Evans, Pine Bluff
Overall Rec.: ! 7-01.50 1996 Kenny Evans, Pine Bluff
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Peter, Taelon Russellville 6-08.00 6-10.00
2 Jones, Johnathan Little Rock 6-06.00 6-06.00
3 Sategna, Isaiah Fayetteville 6-06.00 6-04.00
4 Johnson, Timquorian Stuttgart Hi 6-06.00 J6-04.00
5 Hampton, James Crossett Hig 6-06.00 6-02.00
6 Robinson, Josh Bryant High 6-06.00 J6-02.00
6 Hurley, Sam Fayetteville 6-06.00 J6-02.00
8 Jackson, Jujuan Star City Hi 6-06.00 J6-02.00
Event 3 Girls Long Jump
==============================================================================
MoC Rec.: # 19-08 1977 Allison Dotson, Alma
Overall Rec.: ! 20-01 1996 Dee Brown, Little Rock Hall
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Heard, Mia Sylvan Hills 19-00.50 19-00.00 +0.0
2 Clark, Breya El Dorado Hi 18-03.00 17-07.75 +0.0
3 Brain, Georgia Rogers High 17-08.50 17-07.25 +0.0
4 Conway, Taylor Conway High 17-07.00 16-11.50 +0.0
5 Shaw, Deborah Bryant High 17-04.00 16-09.25 -0.4
6 Hill, Alex Alpena High 17-03.00 16-08.75 1.9
7 Winn, Blakelee Pea Ridge Hi 17-05.50 16-05.25 -0.7
8 Silcott, Ashlyne Rogers High 17-04.00 16-05.00 2.1
Event 4 Boys Long Jump
==============================================================================
MoC Rec.: # 24-05.75 2011 Joseph Wright, Conway
Overall Rec.: ! 24-05.75 1996 Joseph Wright, Conway
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Sategna, Isaiah Fayetteville 23-03.25 22-09.25 0.2
2 Johnson, Ahman Fountain Lak 22-08.75 21-09.00 0.3
3 Kidd, Devunte El Dorado Hi 22-03.50 J21-09.00 1.3
4 Jaydon, Riley Hope High Sc 22-03.50 21-04.50 0.9
5 Tuberville, Torrence Nettleton Hi 22-00.00 21-01.50 0.6
6 Johnson, Quincy Hall High Sc 21-11.75 20-10.00 +0.0
7 Graser, Ty Rogers Herit 21-09.50 20-08.25 0.2
8 Adams, Devon Pocahontas H 21-06.50 20-01.00 0.5
9 Miller, Martavious Lafayette Co 21-04.50 19-04.50 0.7
10 McCalip, Bret Abundant Lif 20-11.00 19-01.75 1.4
Event 4A Mixed Long Jump Project Unif
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Maechler, Ande M Mena 11-02.00 -2.6
Event 5 Girls Triple Jump
==============================================================================
MoC Rec.: # 40-07.50 2015 Jada Baylark, Little Rock Parkview
Overall Rec.: ! 40-07.50 2015 Jada Baylark, Little Rock Parkview
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Clark, Breya El Dorado Hi 39-00.00 38-05.75 1.4
2 Heard, Mia Sylvan Hills 37-06.50 37-01.25 1.4
3 Conway, Taylor Conway High 37-03.00 36-06.50 0.5
4 Brain, Georgia Rogers High 36-06.50 35-05.00 +0.0
5 Greenlee, Jukarra Ashdown High 35-04.00 35-04.75 +0.0
6 Bemis, Kessiah Fayetteville 36-04.00 35-03.00 +0.0
7 Morales, Annaleise Northwest Ar 32-08.00 30-08.50 0.9
Event 6 Boys Triple Jump
==============================================================================
MoC Rec.: # 47-09 2017 Adrian Broadus, Bentonville
Overall Rec.: ! 48-07 2014 Brandon Workman, Rogers
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Johnson, Ryan Prescott Hig 45-11.50 45-03.25 1.4
2 Smith, Draven Vilonia High 46-02.00 45-02.00 +0.0
3 Johnson, Timquorian Stuttgart Hi 44-09.50 45-01.50 -3.5
4 White, Daedrian Pine Bluff H 45-02.75 44-08.50 2.3
5 Woodard, Treyvon Pine Bluff H 43-10.25 44-05.00 -0.3
6 Hill, Kameron Magnolia Hig 44-03.50 43-05.75 +0.0
7 Johnson, Ahman Fountain Lak 44-11.50 42-05.50 2.2
8 Harris, Drew Lafayette Co 43-04.50 42-00.75 -1.2
9 Adams, Devon Pocahontas H 43-06.75 39-11.00 -1.6
Event 7 Girls Shot Put
=========================================================================
MoC Rec.: # 44-00.50 1997 Heather Lakey, Rogers
Overall Rec.: ! 44-02.50 2018 Chastery Fuamatu, Gentry
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Hayes, Stajah Magnolia Hig 38-00.00 38-09.50
2 Lind, Shonyea Bentonville 38-06.50 38-06.00
3 Workman, Laura Sheridan Hig 35-10.50 37-03.00
4 Faulkner, Sakari Benton High 37-11.25 36-10.00
5 Wilson, Fiona Greenland Hi 36-04.25 36-03.00
6 Handie, Alejandra Atkins High 37-11.25 35-07.00
7 Belin, Emily Cabot High S 37-11.00 35-05.00
8 Randle, Porsha Ashdown High 37-01.75 34-10.25
9 Thomas, Destiny Jonesboro Hi 37-07.25 34-03.00
10 Gentry, Blaire Ashdown High 34-07.75 31-07.75
Event 8 Boys Shot Put
=========================================================================
MoC Rec.: # 65-10.75 1974 Paul White, Russellville
Overall Rec.: ! 65-10.75 1974 Paul White, Russellville
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Parlin, Bryant Bentonville 64-09.00 62-01.00
2 Patton, Aidan Gravette Hig 54-10.50 50-10.75
3 Standifird, Garrett Van Buren Hi 50-00.75 49-02.00
4 Vanderpool, Hayden Harrison Hig 48-03.00 47-09.50
5 Beasley, Malik DeQueen High 52-07.00 47-08.50
6 Jones, Kevan Cedarville H 47-04.75 44-04.50
7 Hamp, Ray Lake Hamilto 47-00.00 43-02.00
Event 9 Girls Discus Throw
=========================================================================
MoC Rec.: # 140-08 2015 Ryan Goodsell, Har-Ber
Overall Rec.: ! 149-11 1987 Shannon Emory, Jacksonville
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Hayes, Stajah Magnolia Hig 119-03 122-02
2 Hancock, Olivia Paragould Hi 121-05 118-03
3 Hunter, Shuntia Magnolia Hig 115-09 105-05
4 Tolbert, Jalene Danville Hig 101-00 104-01
5 Woods, Kaziya Russellville 114-05 103-02
6 Odell, Molly Bentonville 112-08 101-08
7 Dawson, Alley Genoa Centra 106-07 100-07
8 Ross, Kelsey Bentonville 112-00 96-09
9 Tribble, McKenzi Pocahontas H 108-00 94-06
10 Bochmann, Henriette Bryant High 107-07 93-10
Event 10 Boys Discus Throw
=========================================================================
MoC Rec.: # 187-11 1988 Bobby McDaniels, Crossett
Overall Rec.: ! 187-11 1985 Bobby McDaniels, Crossett
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Parlin, Bryant Bentonville 168-11 166-08
2 Oliver, Jacob Sheridan Hig 149-07 157-02
3 Patton, Aidan Gravette Hig 152-05 154-00
4 Ruzek, Kerlose Gentry High 137-02 153-08
5 Beasley, Malik DeQueen High 143-07 152-06
6 Mongold, Easton Van Buren Hi 141-10 139-00
7 Zachary, Jakamren Magnolia Hig 148-03 135-04
8 Daniels, Darius Bryant High 133-05 132-03
9 Standifird, Garrett Van Buren Hi 139-06 131-04
10 Prunty, Seth Cabot High S 132-10 130-09
11 Herring, Rhiley Magnolia Hig 146-05 130-07
12 Patel, Parth Bald Knob Hi 135-08 123-11
13 Purdy, Hayden Benton High 132-04 118-05
Event 11 Girls Pole Vault
=========================================================================
MoC Rec.: # 14-00 2014 Lexi Weeks, Cabot
Overall Rec.: ! 14-02 2015 Lexi Weeks, Cabot
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Mooneyhan, Cassidy Pea Ridge Hi 12-07.00 12-06.00
2 Murray, Edie Lake Hamilto 11-00.00 12-02.00
3 Moring, Mackenzie Sheridan Hig 10-00.00 10-10.00
4 Swayze, Mahayla Lake Hamilto 10-04.00 10-00.00
5 Robinson, Holly Gravette Hig 10-06.00 J10-00.00
6 Garton, Isabel Fayetteville 10-02.00 J10-00.00
6 Lanier, Lani Genoa Centra 9-10.00 J10-00.00
8 Zarlingo, Brooklyn Booneville H 9-10.00 9-06.00
8 Blevins, Audra Melbourne Hi 10-03.00 9-06.00
8 Fincher, Caitlyn Rivercrest H 9-10.00 9-06.00
11 Wright, Lauren Pea Ridge Hi 10-02.00 J9-06.00
12 Garner, Kristin Bryant High 10-02.00 J9-06.00
Event 12 Boys Pole Vault
=========================================================================
MoC Rec.: # 17-01 2011 Andrew Irwin, Mt. Ida
Overall Rec.: ! 17-03.25 2019 Haze Farmer, Lake Hamilton
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Farmer, Haze Lake Hamilto 17-03.25 17-01.25#
2 Nelson, Rhett Trinity Chri 16-00.00 16-08.75
3 Roark, Ryan Fayetteville 14-04.00 16-00.00
4 Johnson, Hunter Lake Hamilto 15-07.00 15-06.00
5 Harris, Michael Lake Hamilto 15-07.00 J15-06.00
6 Benefield, Parker Cabot High S 14-00.00 14-06.00
7 Woods, Zach Pea Ridge Hi 14-00.00 J14-06.00
8 Moix, Tannar Conway High 13-06.00 J14-06.00
9 Lee, Lance Mountain Hom 14-00.00 J14-06.00
10 South, Trace Farmington H 14-08.00 14-00.00
11 McRae, Brock Bentonville 13-06.00 13-06.00
12 Jones, Dalton Genoa Centra 13-04.00 J13-06.00
Event 13 Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================
MoC Rec.: # 9:31.46 2016 , Bentonville
Overall Rec.: ! 9:31.46 2016 , Bentonville
School Seed Finals
=========================================================================
1 Cabot High School 'A' 9:56.74 9:51.38
1) Stracener, Brooklyn 2) Simpson, Alexa
3) Phillips, Olivia 4) Turner, Lauren
2 Vilonia High School 'A' 9:57.46 10:13.88
1) McKissack, Evy 2) Millikin, Lauren
3) Westby, Bryn 4) Duncan, Shelby
3 Conway High School 'A' 10:21.82 10:25.69
1) Holman, Sara 2) Crow, Madalyn
3) Freyaldenhoven, Kate 4) Luyet, Danielle
4 Gravette High School 'A' 10:07.05 10:29.58
1) Morrison, Shylee 2) Chilton, Kaylan
3) Larson, Mikey 4) Bird, Sally
5 DeQueen High School 'A' 10:28.16 10:47.54
6 Ft. Smith Northside High Schoo 'A' 10:20.96 10:54.84
1) West, Felicity 2) Flores, Cynthia
3) Sifuentes, Anya 4) Garcia, Andrea
Event 14 Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
MoC Rec.: # 7:53.54 2002 , Russellville
Overall Rec.: ! 7:53.54 2002 , Russellville
School Seed Finals
=========================================================================
1 Lake Hamilton High School 'A' 8:09.71 8:03.30
1) Albrecht, Adam 2) Swecker, William
3) Weldon, Skylar Davis 4) Swecker, Colby
2 Bryant High School 'A' 8:11.40 8:09.51
1) Dreher, Jake 2) Austin, Hagan
3) Ulmer, Hunter 4) Henderson, Ammon
3 Fayetteville High School 'A' 8:15.10 8:19.83
1) Fischer, Sam 2) Thompson, Zane
3) Fischer, Camren 4) Narcisso, Wayne
4 Mountain Home High School 'A' 8:26.38 8:21.76
1) Allen, Bob 2) Westphal, Andrew
3) Sosnowski, Tyler 4) Lewis, Jacob
5 Cabot High School 'A' 8:24.05 8:27.63
1) Sitzman, Jaymes 2) Oviedo, Diego
3) Leonard, Braden 4) Johnson, Bryce
6 Conway High School 'A' 8:12.73 8:28.07
1) Crawford, Gabe 2) Bush, Ian
3) Swindle, Cade 4) Kailey, Ethan
7 Lakeside (Hs) High School 'A' 8:30.87 8:38.46
8 West Helena Central High Schoo 'A' 8:39.78 8:59.26
1) Anderson, Kylaun 2) Harvey, Nathaniel
3) Heard, Shamarcus 4) Hawkins, Tashaun
Event 15 Girls 100 Meter Hurdles
==============================================================================
MoC Rec.: # 14.04 2016 Payton Stumbaugh, Har-Ber
Overall Rec.: ! 13.92 2014 Payton Stumbaugh, Har-Ber
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Hatton, Aliya Sylvan Hills 14.68 14.66 +0.0
2 Harris, Ayana Sylvan Hills 14.69 14.71 +0.0
3 Brain, Georgia Rogers High 14.93 14.93 +0.0
4 Shaw, Deborah Bryant High 15.50 15.33 +0.0
5 Winn, Blakelee Pea Ridge Hi 15.47 15.90 +0.0
6 Burke, Josie DeQueen High 15.86 16.15 +0.0
7 Dunlap, Shelby Pea Ridge Hi 16.16 16.62 +0.0
8 Wilson, Fiona Greenland Hi 16.59 16.95 +0.0
Event 16 Boys 110 Meter Hurdles
==============================================================================
MoC Rec.: # 13.64 1986 Derek Russell, Little Rock Central
Overall Rec.: ! 13.64 1986 Derek Russell, Little Rock Central
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Bogan, Shaka Marion High 14.30 14.68 0.2
2 Moss, AJ Bentonville 14.68 14.77 0.2
3 Ruff, Caleb Pine Bluff H 14.70 14.90 0.2
4 Lane Jr., Stephen Forrest City 14.80 14.98 0.2
5 Scarber, Jessie Magnolia Hig 15.08 15.17 0.2
6 Evans, Solomon Fayetteville 15.15 15.22 0.2
7 Mckinney, Devante Earle High S 16.15 16.22 0.2
8 Embry, Kortney Lisa Academy 16.81 16.46 0.2
Event 17 Girls 100 Meter Dash
=================================================================================
MoC Rec.: # 11.73 2016 Jada Baylark, Little Rock Parkview
Overall Rec.: ! 11.73 2016 Jada Baylark, Little Rock Parkview
Name Year School Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Russell, Kamaria Little Rock 12.07 12.12 +0.0 2
2 Strong, Carly Sheridan Hig 12.10 12.16 +0.0 2
3 Lykes, Darnisha Lafayette Co 12.63 12.29 0.1 1
4 Dangha, Ann Hall High Sc 12.22 12.35 +0.0 2
5 Winn, Blakelee Pea Ridge Hi 12.36 12.45 +0.0 2
6 Brown, Takiria Jonesboro Hi 12.62 12.49 0.1 1
7 Moore, Tahlia White Hall H 12.46 12.55 0.1 1
8 Smith, Amya Bryant High 12.62 12.58 0.1 1
9 Hampton, Trinidee West Memphis 12.45 12.62 +0.0 2
10 Temple, Sierra Maumelle Hig 12.13 12.79 +0.0 2
10 Bunn, Jalia Drew Central 13.08 12.79 0.1 1
12 Mooneyhan, Cassidy Pea Ridge Hi 12.53 12.90 0.1 1
13 Allen, Anna Brookland Hi 12.66 12.96 0.1 1
14 Hill, Alex Alpena High 13.04 13.29 0.1 1
Event 18 Boys 100 Meter Dash
=================================================================================
MoC Rec.: # 10.52 2007 Fred Rose, Texarkana
Overall Rec.: ! 10.51 2019 Kennedy Lightner, North Little Rock
Name Year School Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Lightner, Kennedy North Little 10.51 10.50! +0.0 2
2 Nikorean, Muldrow Hope High Sc 10.54 10.60 +0.0 2
3 Jefferson, Chris North Little 10.94 10.91 +0.0 2
4 Swanigan, Lamont Brinkley Hig 11.19 11.03 0.3 1
5 Collins, Daniel White Hall H 10.94 11.04 0.3 1
5 Thomas, Randy Conway High 10.94 11.04 +0.0 2
7 Kidd, Devunte El Dorado Hi 10.92 11.09 +0.0 2
8 Chavis, Malik Rison High S 11.23 11.11 0.3 1
9 Chatman, Woyn Little Rock 10.99 11.20 0.3 1
10 Escajeda, Connor Pea Ridge Hi 11.07 11.28 0.3 1
11 Falls, Xaylon Harmony Grov 11.65 11.37 0.3 1
Event 19 Girls 1600 Meter Run
=========================================================================
MoC Rec.: # 4:57.57 2013 Maggie Montoya, Rogers
Overall Rec.: ! 4:57.57 2013 Maggie Montoya, Rogers
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Quandt, Lainey Bentonville 4:59.58 4:59.75
2 Day, Hailey Rogers High 5:18.07 5:22.65
3 Heffernan, Elizabeth Bentonville 5:16.37 5:24.88
4 Roberts, Presley Greenbrier H 5:29.95 5:27.12
5 Campos, Aubrey Greenland Hi 5:27.48 5:29.42
6 Cash, Macie Greenwood Hi 5:33.22 5:42.73
Event 20 Boys 1600 Meter Run
=========================================================================
MoC Rec.: # 4:14.78 2010 Cameron Efurd, Rogers
Overall Rec.: ! 4:10.45 2001 Eric Gross, Mountain Home
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Fischer, Camren Fayetteville 4:23.01 4:11.61#
2 Wilson, Coleman Bentonville 4:26.30 4:19.76
3 Miller, Fischer Cave City Hi 4:32.44 4:22.88
4 Ward, Dominic Greenbrier H 4:25.87 4:23.41
5 Betts, Carter Fayetteville 4:24.42 4:23.47
6 Reina, Reuben Har-Ber High 4:28.94 4:24.68
7 Pabst, Lukas Bentonville 4:24.98 4:24.91
8 Williams, Jack Fayetteville 4:30.49 4:25.40
9 Weldon, Skylar Davis Lake Hamilto 4:26.87 4:29.25
10 Edens, Colton Huntsville H 4:39.10 4:36.06
11 Foster, Jordan Caddo Hills 4:59.94 4:52.05
12 Tibbs, Josh Conway Chris 4:59.41 4:56.72
Event 21 Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================
MoC Rec.: # 47.64 1980 , Little Rock Parkview
Overall Rec.: ! 47.09 2013 , Bentonville
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Sylvan Hills High School 'A' 47.96 48.41 2
1) Harris, Ayana 2) Heard, Mia
3) Watkins, Felicity 4) Hatton, Aliya
2 Little Rock Central High Schoo 'A' 49.15 48.66 2
1) Lewis, Sydney 2) Jordan, Nekeethia
3) Farnsworth, Isabel 4) Russell, Kamaria
3 Bryant High School 'A' 50.35 49.34 2
1) Jackson, Jaiyah 2) Scott-smith, Mallorie
3) Palmer, V'Mia 4) Atkins, Parris
4 Fayetteville High School 'A' 49.65 49.56 2
5 Jonesboro High School 'A' 50.04 49.86 2
1) Foots, Jakayla 2) Pendleton, Mallory
3) Ridley, Skyrie 4) Banks, Kaitlyn
6 Pea Ridge High School 'A' 50.64 51.08 1
7 Ft. Smith Northside High Schoo 'A' 50.41 51.09 1
1) Thompson, Sierre 2) Horton, J Leace
3) Mays, Deairah 4) Knauls, Tamia
8 Rivercrest High School 'A' 52.73 52.31 1
1) Rios, Precious 2) Thurman, Selena
3) Fincher, Caitlyn 4) Barfield, Carlisha
9 Omaha High School 'A' 53.93 55.13 1
Event 22 Boys 4x100 Meter Relay
============================================================================
MoC Rec.: # 41.14 1990 , Pine Bluff
Overall Rec.: ! 41.14 1990 , Pine Bluff
School Seed Finals H#
============================================================================
1 North Little Rock High School 'A' 41.95 41.97 2
1) Cox, Adrian 2) Lightner, Kennedy
3) Patterson, Teylen 4) Jefferson, Chris
2 Little Rock Central High Schoo 'A' 42.96 42.53 2
1) Yancey, Demarcus 2) Chatman, Woyn
3) Haney, Jakeylen 4) Holloway, Keylin
3 White Hall High School 'A' 43.02 42.66 2
1) Marks, Tradon 2) Buckner, Desean
3) Hadley, Kerry 4) Collins, Daniel
4 Conway High School 'A' 43.02 43.01 2
1) Bohanon, Bryce 2) Thomas, Randy
3) Jamerson, Sean 4) McClain, Cary
5 Pine Bluff High School 'A' 43.30 43.32 2
6 Pea Ridge High School 'A' 43.23 43.58 2
1) Trammell, Adam 2) Escajeda, Connor
3) Elliot, Cooper 4) Elliott, Patrick
7 Bryant High School 'A' 43.46 43.90 1
1) Young, Joseph 2) Williams, Braden
3) Butler, Braylon 4) Robinson, Josh
8 Earle High School 'A' 43.88 43.97 1
1) George, Jaylile 2) Williams, Anthony
3) Thomas, Tavarius 4) Coleman, Alex
9 Hope High School 'A' 43.38 44.90 1
1) Adetunji, Lawrence 2) Jaydon, Riley
3) Nikorean, Muldrow 4)
Event 23 Girls 400 Meter Dash
=========================================================================
MoC Rec.: # 55.54 2004 Paige Farrell, Springdale
Overall Rec.: ! 55.54 2004 Paige Farrell, Springdale
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Reynolds, Ella Bryant High 57.48 58.49
2 White, Morgan Pine Bluff H 1:00.19 58.76
3 Suggs, Sydney Bentonville 1:00.54 1:00.00
4 Dangha, Ann Hall High Sc 59.17 1:00.28
5 Hall, Zhania Bryant High 1:00.40 1:00.99
6 Shourd, Haley Conway Chris 1:01.39 1:01.71
7 Bright, Marlee Centerpoint 1:03.39 1:03.15
Event 24 Boys 400 Meter Dash
============================================================================
MoC Rec.: # 47.85 2011 Eric Nathaniel, Little Rock Parkview
Overall Rec.: ! 47.31 2012 Eric Nathaniel, Little Rock Parkview
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Anderson, Phillip Nettleton Hi 49.65 49.34 2
2 Lenser, Carson Vilonia High 49.20 49.67 2
3 Chrisman, Garrett Rogers High 50.25 50.30 2
4 Escajeda, Connor Pea Ridge Hi 50.44 50.48 2
5 Ruff, Caleb Pine Bluff H 50.98 50.52 1
6 Cobbs, Sam Rogers Herit 51.26 50.82 1
7 Moore, Daniel Watson Chape 50.30 51.03 2
8 Stanley, Zach Danville Hig 51.27 51.33 1
9 Bharara, Lucas Rogers High 51.22 51.36 1
10 Gipson, Kalen Pine Bluff H 51.08 51.85 1
Event 25 Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
MoC Rec.: # 43.54 2016 Payton Stumbaugh, Har-Ber
Overall Rec.: ! 41.57 2003 Katya Kostetskya, Jonesboro
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Hatton, Aliya Sylvan Hills 45.39 44.64 2
2 Pixley, Callie Van Buren Hi 45.88 46.01 2
3 Meek, Desi Decatur High 46.86 46.37 2
4 Silcott, Ashlyne Rogers High 47.20 46.57 2
5 Bemis, Kessiah Fayetteville 45.66 47.66 2
6 Jones, Anaya Crossett Hig 48.11 47.88 1
7 Mccarn, Kenley Melbourne Hi 47.04 48.04 2
8 Pehlman, Lydia Bentonville 47.27 48.66 2
9 Bunn, Jalia Drew Central 48.84 49.32 1
Event 26 Boys 300 Meter Hurdles
=========================================================================
MoC Rec.: # 37.33 2000 Mark Bradley, Pine Bluff
Overall Rec.: ! 36.99 2009 Caleb Cross, Newport
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Block, Adrian Prescott Hig 39.91 38.67
2 Robinson, DuVuiry Rogers High 40.32 39.98
3 Moss, AJ Bentonville 39.76 40.01
4 Evans, Solomon Fayetteville 40.67 41.22
5 Pitts, Gavin Rogers High 41.39 41.90
6 Lemm, Brian Pocahontas H 41.29 42.33
7 Davis, Tyrekus Lafayette Co 42.11 42.35
8 George, Tyler Cabot High S 41.40 42.63
Event 27 Girls 800 Meter Run
=========================================================================
MoC Rec.: # 2:06.44 2003 Katya Kostetskya, Jonesboro
Overall Rec.: ! 2:06.44 2003 Katya Kostetskya, Jonesboro
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Turner, Lauren Cabot High S 2:16.19 2:15.76
2 Robinson, Emily Bentonville 2:16.22 2:16.45
3 Maravillas, Karina Green Forest 2:24.85 2:21.77
4 Harris, Mary Margaret Fayetteville 2:20.03 2:22.58
5 Jennings, Natalie Lakeside (Hs 2:25.04 2:25.21
6 Duncan, Shelby Vilonia High 2:25.72 2:26.98
7 Bird, Sally Gravette Hig 2:26.50 2:27.14
8 Hopson, Madi Flippin High 2:36.03 2:30.03
Event 28 Boys 800 Meter Run
=========================================================================
MoC Rec.: # 1:52.44 1985 Robert Bradley, Crossett
Overall Rec.: ! 1:51.94 1985 Robert Bradley, Crossett
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Hernandez, Hector DeQueen High 2:00.54 1:55.12
2 Carney, Ethan Har-Ber High 1:56.65 1:56.00
3 Swecker, Colby Lake Hamilto 1:57.58 1:57.36
4 Matyja, Brayden Vilonia High 1:56.91 1:57.40
5 Kyles, Caedmon Genoa Centra 2:00.17 1:59.80
6 Henderson, Ammon Bryant High 2:01.65 2:00.43
7 Graham, Daniel Bentonville 2:01.89 2:01.66
8 Lewis, Nick Vilonia High 1:56.74 2:02.09
9 Barbour, Ayden The New Scho 2:09.46 2:06.96
10 Tibbs, Josh Conway Chris 2:11.83 2:18.40
Event 29 Girls 200 Meter Dash
=================================================================================
MoC Rec.: # 24.12 2018 Tiana Wilson, Hamburg
Overall Rec.: ! 24.46 2016 Paris Perkins, West Memphis
Name Year School Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Russell, Kamaria Little Rock 25.14 24.58 +0.0 2
2 Strong, Carly Sheridan Hig 25.08 24.80 +0.0 2
3 Dangha, Ann Hall High Sc 25.33 25.47 +0.0 2
4 Lykes, Darnisha Lafayette Co 26.35 25.57 +0.0 1
5 Moore, Tahlia White Hall H 25.94 25.85 +0.0 2
6 Bemis, Kessiah Fayetteville 25.95 25.94 +0.0 2
7 Hatton, Aliya Sylvan Hills 25.35 26.00 +0.0 2
8 Winn, Blakelee Pea Ridge Hi 26.30 26.46 +0.0 1
9 Mooneyhan, Cassidy Pea Ridge Hi 26.57 26.51 +0.0 1
10 Thurman, Selena Rivercrest H 26.92 26.63 +0.0 1
11 Butler, KeeYonece Emerson High 27.80 27.94 +0.0 1
Event 30 Boys 200 Meter Dash
=================================================================================
MoC Rec.: # 21.04 1991 Basil Shabazz, Pine Bluff
Overall Rec.: ! 21.04 1991 Basil Shabazz, Pine Bluff
Name Year School Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Lightner, Kennedy North Little 21.20 21.31 +0.0 2
2 Sategna, Isaiah Fayetteville 22.21 21.93 +0.0 2
3 Nikorean, Muldrow Hope High Sc 22.13 22.04 +0.0 2
4 Chatman, Woyn Little Rock 22.58 22.25 +0.0 1
5 Jefferson, Chris North Little 22.30 22.45 +0.0 2
6 Patterson, Teylen North Little 22.45 22.46 +0.0 2
7 Swanigan, Lamont Brinkley Hig 26.00 22.73 +0.0 1
8 Anderson, Phillip Nettleton Hi 22.45 22.92 +0.0 2
9 Smith, Draven Vilonia High 22.30 23.01 +0.0 2
10 Collins, Daniel White Hall H 22.62 23.03 +0.0 1
11 Johnson, Jaylon Leroy Barton High 23.42 23.19 +0.0 1
12 Robinson, Kentavius Rivercrest H 22.92 23.44 +0.0 1
Event 31 Girls 3200 Meter Run
=========================================================================
MoC Rec.: # 10:40.35 2012 Emily Meyers, Cabot
Overall Rec.: ! 10:40.35 2012 Emily Meyer, Cabot
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Steimel, Sara Jonesboro Hi 11:45.92 11:27.11
2 Bostian, Bekah Prairie Grov 11:51.42 11:29.66
3 Heffernan, Kaitlyn Bentonville 11:42.68 11:31.00
4 Clark, Julia Van Buren Hi 11:33.01 11:33.33
5 Bradley, Anabelle Bentonville 11:31.71 11:45.07
6 Hays, Kendall West Fork Hi 12:25.43 11:47.21
7 Koeth, Taylor Greenwood Hi 11:57.85 11:54.33
8 Beard, Becca Maumelle Cha 12:36.78 12:12.58
9 Epperson, Mackenzie Russellville 12:02.31 12:29.18
Event 32 Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
MoC Rec.: # 9:10.04 1989 Brian Baker, Batesville
Overall Rec.: ! 9:10.04 1989 Brian Baker, Batesville
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Pabst, Lukas Bentonville 9:47.54 9:34.93
2 Hilton, Lexington Green Forest 9:48.48 9:34.97
3 Walling, Luke Cave City Hi 9:48.98 9:41.99
4 Mayberry, Dawson Bentonville 9:42.45 9:44.26
5 Mayberry, Dylan Bentonville 9:51.13 9:44.68
6 Swecker, William Lake Hamilto 10:00.23 9:52.09
7 Williams, Jack Fayetteville 9:49.63 9:54.08
8 Bledsoe, Luke Har-Ber High 10:03.60 10:11.61
9 Ward, Dominic Greenbrier H 9:59.62 10:24.95
10 Neufeld, Justice Acorn High S 10:47.26 10:34.27
11 Edens, Colton Huntsville H 10:26.96 10:49.85
12 Webb, Garett Ouachita 10:53.50 11:18.71
Event 33 Girls 4x400 Meter Relay
=========================================================================
MoC Rec.: # 3:55.40 2012 , Bentonville
Overall Rec.: ! 3:55.40 2012 , Bentonville
School Seed Finals
=========================================================================
1 Bryant High School 'A' 4:04.66 4:03.07
1) Hall, Zhania 2) Lee, Megan
3) Smith, Amya 4) Reynolds, Ella
2 Fayetteville High School 'A' 4:07.24 4:04.11
1) Hill, Lauren 2) Campbell, Aiyanna
3) Bemis, Kessiah 4) Harris, Mary Margaret
3 Bentonville High School 'A' 4:09.79 4:05.57
1) Barajas, Yazmin 2) Hinkebein, Sophia
3) Mitzner, Kaitlyn 4) Pehlman, Lydia
4 Cabot High School 'A' 4:12.52 4:05.65
1) Hall, Kylie 2) Martin, Karis
3) Simpson, Alexa 4) Winn, Taylor
5 Vilonia High School 'A' 4:12.34 4:11.61
1) Trautman, Elise 2) Heath, Harlee
3) Patterson, Lauren 4) Buck, Emma
6 Gravette High School 'A' 4:20.37 4:14.47
7 Magnolia High School 'A' 4:13.99 4:19.60
1) Banks, TiAlone 2) Frazier, Kiara
3) Martin, Alexis 4) Turner, Radasia
Event 34 Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================
MoC Rec.: # 3:14.94 1977 , Forrest City
Overall Rec.: ! 3:14.94 1977 , Forrest City
School Seed Finals
=========================================================================
1 Rogers High School 'A' 3:23.08 3:21.72
1) Pitts, Gavin 2) Bharara, Lucas
3) Chrisman, Garrett 4) Robinson, DuVuiry
2 Pine Bluff High School 'A' 3:31.92 3:25.30
1) Gipson, Kalen 2) Campbell, Casvis
3) Ruff, Caleb 4) Thomas, Rodney
3 Vilonia High School 'A' 3:28.37 3:25.34
4 North Little Rock High School 'A' 3:26.00 3:25.99
5 Rogers Heritage High School 'A' 3:29.47 3:26.58
1) Cobbs, Sam 2) Perez, Ricky
3) Anzora, Franclin 4) Love, Ayden
6 Bryant High School 'A' 3:33.78 3:27.59
1) Herron, J'Lun 2) Rose, Darrick
3) Gregory, River 4) Robinson, Josh
7 Genoa Central High School 'A' 3:32.59 3:27.77
1) Lanier, Lucas 2) Norton, Cameron
3) Jones, Dalton 4) Kyles, Caedmon
8 Earle High School 'A' 3:36.72 3:33.82
1) Allen, Nazereth 2) Thomas, Tavarius
3) George, Jaylile 4) Coleman, Alex
|